nieruchomości – architektura – urbanistyka

Opuszczone miasta

Opuszczone miasta

Na całym świecie znane są opuszczone miejsca – pojedyncze budynki, dzielnice, ale też całe miasta. Szczególnie te ostatnie sprawiają duże wrażenie, bowiem nie bez znaczenia jest wielkość porzuconego obszaru. Dziś wiele takich miejsc udostępnianych jest do zwiedzania turystom. Każdy, kto miał okazję zobaczyć na własne oczy opuszczone miasto, mówi, że nie sposób nie usłyszeć wszechobecnie panującej tam… ciszy. Ta zagadkowa i pełna strachu atmosfera nie bierze się w takich miejscach z nikąd. Widok zawsze jest ten sam: ziejące czarną pustką okna budynków pozbawione szyb, w pełni wyposażone choć zrujnowane mieszkania, w pośpiechu porozrzucane zabawki, książki i wiele innych przedmiotów. Każde z takich miejsc ma swoją własną, tragiczną historię. To właśnie ta przeszłość w połączeniu z teraźniejszym widokiem stwarza wokół opuszczonego miasta aurę tajemniczości i grozy, a we wszystkich zwiedzających budzi irracjonalny lęk.

Miasta stają się wyludnione z kilku przyczyn. Może to się stać na skutek wojny i wynikających z niej masowych mordów, ale nie bez znaczenia są też katastrofy ekologiczne i ekonomiczne oraz zmiany klimatyczne.

Przykładem miast opuszczonych na skutek działań wojennych są: francuskie Oradour-sur-Glane, hiszpańskie Belchite, cypryjska Varosha i tajwańskie San Zhi. Pierwsze z nich opustoszało w wyniku masowego mordu jakiego dokonali niemieccy żołnierze 10 czerwca 1944 roku w odwecie za zabicie oficera SS. Doszło jednak do fatalnej pomyłki, bowiem, Niemiec został zamordowany w innym mieście. Masakrę w Oradour-sur-Glane przeżyło zaledwie sześć osób. Kolejne miasto, Belchite, zostało zniszczone podczas hiszpańskiej wojny domowej w latach 30. XX w. Wówczas, wszyscy mieszkańcy, którzy przeżyli, opuścili zrujnowane Belchite. Varosha zaś stała się opuszczonym miastem, a w zasadzie dzielnicą miasta Famagusta, po inwazji tureckich żołnierzy w 1974 roku. Nieco inaczej było w przypadku tajwańskiego San Zhi. W zamierzeniu miał to być futurystyczny kompleks wypoczynkowy dla najbogatszych. Podczas jego budowy doszło do protestów i kilku śmiertelnych wypadków. Po tych wydarzeniach zaniechano dalszej budowy.

Najbardziej znanym symbolem katastrofy ekologicznej jest Prypeć – miasto zamieszkiwane przez robotników pracujących w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. Po wybuchu reaktora, Prypeć natychmiast opustoszała. Uciekano w pośpiechu nie zwracają na nic uwagi. Przez to, można dzisiaj oglądać meble, zabawki, sprzęty gospodarstwa domowego i wiele innych rzeczy pozostawionych przez dawnych właścicieli w nieładzie i naznaczonych zębem czasu oraz katastrofą.Mówiąc o skutkach zmieniającego się klimatu należy wspomnieć o włoskim Craco. Powstałe jeszcze w XI w. miasteczko przez stulecia cieszyło się dostatkiem. Dopiero pod koniec XIX w. zaczęto zauważać zmiany, które finalnie doprowadziły do wyludnienia. Coraz częstsze huragany, trzęsienia ziemi, powstawanie osuwisk, mniej żyzna gleba – wszystko to sprawiło, że Craco już od przeszło 100 lat jest opuszczonym miastem.

Jeszcze jeden czynnik, ekonomiczny, przyczynił się do powstania miast-widmo. Tak było w przypadku Kolmanskopu w Namibii – miasta wybudowanego w 1908 roku w rejonie wydobycia diamentów.  Niestety, od momentu wybuchu I wojny światowej interes ten przestał być opłacalny. W związku z tym, miasteczko uległo sukcesywnemu wyludnianiu. Podobnie wyglądała historia japońskiej wyspy Hashima. Niegdyś ośrodka wydobycia węgla z dna morza. Dzisiaj – opuszczonego miasta po tym, jak właściciel kompleksu wydobywczego zdecydował o zamknięciu kopalni i wysiedleniu mieszkańców.

Wszystkie te miasta łączy świetlana przeszłość i tragiczna teraźniejszość oraz przyszłość owiane widmem śmierci, strachu i zniszczenia.


VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Opuszczone miasta, 10.0 out of 10 based on 1 rating