nieruchomości – architektura – urbanistyka

Nieruchomości po chińsku – Shanghai World Financial Center

Nieruchomości po chińsku – Shanghai World Financial Center

Chiny od dawna należą do potentatów w wielu dziedzinach gospodarczych. Dlatego też nie ma się co dziwić, że zapragnęli mieć jeden z najwyższych budynków na świecie.

Shanghai World Financial Center to najwyższy budynek, którego szczyt wyraźnie góruje nad Szangahajem. Nieruchomość zaprojektował architekt William Pedersen, a kamień węgielny został wmurowany 27 sierpnia 1997 roku.Budowa trwała ponad jedenaście lat i zakończyła się 14 września 2008, kiedy dokonano otwarcia budynku. Całkowita wysokość budynku przekroczyła 492 metry. Budynek liczy 101 kondygnacji, a na setnym piętrze znajduje taras widokowy, z którego można obserwować panoramę Szanghaju.

Budynek spełnia wiele funkcji. Znajdują się w nim bowiem powierzchnie biurowe, jaki hotele i centa handlowe. Znalazło się w nim także miejsce na muzeum. Ciekawostką wydaje się fakt, że otwór w szczycie budynku miał być początkowo w kształcie koła, jednak został oprotestowany, w związku z tym, że według wielu osób wyglądałby jak koło na fladze Japonii.


VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 6.0/10 (1 vote cast)
Nieruchomości po chińsku - Shanghai World Financial Center, 6.0 out of 10 based on 1 rating

2 komentarzy

  1. milshot /

    Jak na chiny to całkiem ładny budynek. szkoda, że w polsce nie ma miasta w którym taką architekturę stawiałoby się. mieszkanie na ostatnim piętrze to byłaby gratka

    VA:F [1.9.20_1166]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)