nieruchomości – architektura – urbanistyka

Najwyższa nieruchmość na Świecie – Burj Khalifa

Najwyższa nieruchmość na Świecie – Burj Khalifa

Burj Chalifa to obecnie najwyższy budynek na świecie. Swoim rozmiarem przerósł uznawany za najwyższy do tej pory budynek Taipei 101, znajdujący się w Republice Chińskiej.

Najwyższy budynek świata postawiono na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w Dubaju. Prace nad jego wznoszeniem rozpoczęły się 21 września 2004 roku, a zakończyły 4 stycznia 2010. W wolnym tłumaczeniu nazwa oznacza po prostu Wieżę Chalifa.

Budynek liczy 828 metrów, a na jego powierzchni znajduje się 206 pięter, z czego 169 uznaje się za użytkowe. Tak wielka budowla pochłonęła ogromne środki finansowe, które w większości pochodziły z budżetu szejków arabskich. Szacuje się, że na jego budowę wydano około 1,5 miliarda dolarów.

W trakcie budowy wielokrotnie zmieniała się koncepcja dotycząca wysokości budynku, bowiem pierwotnie miał on liczyć trochę ponad 500 metrów. Wyścig po rekord spowodował jednak, że przybrał on obecny kształt. Sam budynek znajduje się na ternie kompleksu hotelowo-parkowego, który umiejscowiony jest na terenie dwóch kilometrów kwadratowych.

Zobacz też filmy związane z nieruchomością Burj Khalifa:
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 9.7/10 (3 votes cast)
Najwyższa nieruchmość na Świecie - Burj Khalifa, 9.7 out of 10 based on 3 ratings