nieruchomości – architektura – urbanistyka

Central Plaza

Central Plaza

Central Plaza znajduje się w Hongkongu i jest obecnie drugim pod względem wysokości budynkiem w tym rejonie. Pierwsze miejsce zajmuje Two International Finance Center.

Budynek osiągnął wysokość 374 metrów. Został postawiony w ciągu czterech lat, bowiem budowa rozpoczęła się w 1989 roku, a zakończyła w 1992 roku. Wieżowiec liczy sobie 79 kondygnacji i został przygotowany na 6000 miejsc pracy.Z Central Plaza wiąże się wiele ciekawostek, z czego największą jest chyba fakt, że na ostatnim piętrze znajduje się kościół, który jest najwyżej położonym kościołem na świecie. To nie jedyny rekord, bowiem, w latach 1992-1996, Central Plaza był uważany za najwyższy budynek w Azji. Późniejsze budowy zepchnęły go jednak na dalsze pozycje.

Na 44 piętrze znajduje się taras widokowy, który jednak nie funkcjonuje. Został on zamknięty ze względów bezpieczeństwa, w momencie, kiedy nastąpiły ataki terrorystyczne w 2001 roku. Widoki można jednak oglądać z innych poziomów, jak i z podstawy budynku, z którego doskonale widać zegar, który mieni się różnymi kolorami, zmieniającymi się co 15 minut.


VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)