nieruchomości – architektura – urbanistyka

Architektura Nowego Yorku – budynek Chryslera

Architektura Nowego Yorku – budynek Chryslera

Chrysler Building jest bardzo starym wieżowcem, który jest jednak traktowany z należyta estymą. Został wybudowany w 1930 roku, chociaż budowa rozpoczęła się już dwa lata wcześniej. Chrysler Building jest jednym z najbardziej znamienitych przykładów architektury w stylu art deco.

Od samego początku był związany z osobą Waltera Chryslera, który wpadł na pomysł wybudowania budynku. Koszty całej operacji był ogromny jak na tamte czasy, bowiem wyniósł 15 milionów dolarów. Obecnie nowojorski budynek ma już innych właścicieli.Budynek osiągnął niespełna 319 metrów, co w dzisiejszych czasach nie jest zadziwiającym wynikiem, lecz na początku dwudziestego wieku oznaczało, że Chrysler Building został najwyższym budynkiem na świecie. Po raz pierwszy także osiągnięto wysokość 305 metrów.

Budynek posiada 77 pięter, z czego większość zajmują biura. Wykończenie elewacji ma nawiązywać do elementów samochodowych produkowanych samego Chryslera. W  momencie pisania tej notatki – tj. w 2010 roku budynek ten znajdował się na 26 miejscu listy najwyższych nieruchomości Świata.

Na górnych piętrach nieruchomości znajdują się pomieszczenia techniczne, do których wstęp mają tylko określone osoby. Są to pomieszczenia rozgłośni radiowych oraz stacji telewizyjnych, które właśnie tam trzymają swój sprzęt.


VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
Architektura Nowego Yorku - budynek Chryslera, 9.0 out of 10 based on 1 rating

1 komentarz

  1. NewYorker /

    przez wiele lat wydawało mi się, że ten budynek to jest empire state. dopiero jak pojechałem sam do usa okazało się, że to jest chrysler.

    swoją drogą biorąc pod uwagę wiek budynku jest on naprawdę imponujący

    VA:F [1.9.20_1166]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)